İl il, ilçe ilçe, aradığınız tüm dershaneler ve eğitim hizmetleri...
Ara
Haberler & Duyurular
Kalem kırıldı karar alındı: Dershaneler kapanıyor!
Son 3 yılda sayıları bin 500`den 4 binlere ulaşan dersaneler, ağırlaşan rekabet koşulları ve değişen ÖSS sistemi nedeniyle zor günler yaşıyor. 500`e yakın dersane kapanma kararı aldı. Gelecek eğitim-öğretim yılında bu sayının artacağı belirtiliyor.
Pastanın dilimi küçüldü. Küçük dilimle yetinemeyenler, çareyi kepenkleri kapatmakta buldu. Neden mi bahsediyoruz; Dersanelerden...

Sabit kalan öğrenci pastasına rağmen son 3 yılda sayıları bin 500`den 4 binleri aşan dersaneler boş sıralara ders vermeye başlayınca, 500`ü kapatma kararı aldı.

Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS) ve Öğrenci Seçme Sınavı`ları (ÖSS) dersane sayısının hızla artmasına neden oldu. Fakat bu artış, sektörde kıran kırana rekabeti de beraberinde getirdi. Yüksek kiralar ve son olarak lise öğretim sistemindeki değişiklikler, zaten zor durumda olan dersanecilik sektörünü zora soktu.

Öğretim süresi 4 yıla çıkarılan liselerin geçen yıl mezun vermemesi ise kötü gidiş karşısında dersane sahiplerini daha da zor duruma düşürdü. Çünkü dershane öğrencilerinin dörtte birinden fazlasını oluşturan lise son sınıf öğrencilerinin geçen yıl olmaması sektör gelirlerinin yüzde 30`dan fazla düşmesine yol açtı.

Ücretler ödenemiyor

Dersane gelirlerinin düşmesinin bir nedeni de kriz nedeniyle işten çıkarılan velilerin, ödeme güçlüğüne düşmesi... Daha iyi eğitim alması için çocuğunu dershanelere gönderen aileler, kriz nedeniyle taksitlerini aksatmaya, dershane yönetimlerinden indirim talep etmeye başladı. Dershaneler de minimum 3 bin TL olan maliyete karşı, öğrenci kaybetmemek için 800 TL`ye kadar düştü.

Kiralar da zorluyor

Krize giren dershanelerin en büyük sıkıntılarından biri de kira. Yavuzlar Dershanesi Kurucusu İrfan Yavuz, `Kendi binası olmayan dershaneler, özellikle merkezi yerlerde ayda 25-30 bin TL kira veriyor. Yılda 400 bin TL eder. Bu da 200 öğrenciden kazanacağınız miktarı oludğu gibi binaya yatırmak demek` dedi.

Kapanan Murat ve Kapasite dershanelerinin öğrencilerini devralan Yavuz, bu iki kurumu zora sokan başlıca nedenin kira maliyetleri olduğuna işaret etti.

Özellikle ÖSS sistemindeki değişikliğin yarattığı olumsuz etkinin 2 yıl devam edeceğini belirten sektör temsilcileri, krizin önce kolejlerden başladığını, sonra da dershaneleri etkilemeye başladığını belirterek, `Krizden en çok altyapısı eksik, kurumsallaşamamış, iyi organize olamamış kurumlar etkilenecek. Bu kurumlar gerek altyapı, gerekse ekonomik olarak yeteri kadar güçlü olamadıkları için krizde ayakta durma ve varlıklarını devam ettirme konusunda sıkıntı yaşayacak` görüşünde.

Sektör temsilcileri ne diyor?

Öğrenci bulmak için fiyat kırıyorlar

Özel Dershaneler Birliği(ÖZ-DE-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Köprülü, Türkiye`de değişik alanlarda kurslar düzenleyen 4 bin 26 dershane bulunduğunu belirterek, `Dershanelerin çoğalması haksız rekabeti doğurdu. Öğrenci bulabilmek için ücretle rekabet eder hale gelindi` diye konuştu.

Türkiye`de 15-16 milyon öğrenciden, 900 bin ilâ 1 milyonunun dershanelere gittiğini, ancak öğrenci potansiyelinin çok üzerinde dershanenin açılması nedeniyle krize girildiğini vurguladı. Köprülü şunları söyledi: `Kontrolsuz şekilde açılan dershaneler umduğunu bulamadı. Bu durum da haksız rekabeti doğurdu. Öğrenci kapasitesini doldurmak isteyen dershaneler fiyatlarıyla beraber eğitim kalitelerini de düşürdü, fiyatlar kırıldı.`

3 öğrenci getiren öğretmen işe alınıyor

`Ankara`da `3 öğrenci getiren öğretmenle anlaşma yapacağız` diye gazetelere ilan veren dershaneler var` diye söze başlayana Fen Bilimleri Merkezi Kurucusu Nazmi Arıkan, sektördeki olumsuzlukların önüne geçilebilmesi için `Özel Öğretim Kurumları Odası` açmak için çalıştıklarını söyledi. Arıkan, `Sektör birliklerinin denetim yetkisi olmadığı için bunlara müdahale edilemiyor. Oda olunca hiç olmazsa müdahale yetkisi olacak. Nüfus başına düşecek derslik sayısı hesaplanıp, fazla dershane açılması engellenebilir. Çok ucuza ders verilmesinin de önüne geçilebilir. Şu anda hiçbir şekilde sektöre müdahale edilemiyor` diye konuştu. Kapanmaların bir diğer nedeninin de bazı dershanelerin ulusal düzeyde örgütlenmesi olduğunu belirten Arıkan, `Bunlar ortaklık yoluyla her şehirde şubeleşiyor. Bu yüzden de Anadolu`da her şehirde 2-3 dershane işsiz kalıyor. Küçük dershaneler bunlarla baş edemeyince kapanıyor` dedi.

Kapanmaların ekonomik krizle ilgisi yok

Türkiye`nin en köklü dershanelerinden Final`in kurucu ortağı konumundaki Hatice Yılmaz, sektörün yaşadığı sorunların son ekonomik krizle ilgisi olmadığını söyledi. 1970`lerden bu yana sektör içinde olduklarını hatırlatan Yılmaz, `Kapanma bilgileri bize de keldi. Mali yapısı ve kadrosu güçlü olmayan dershaneler kapanmak zorunda. Bunun son krizle ilgisi yok, yönetim kriziyle ilgisi var` dedi. Türkiye`de eğitimin giderek öne çıktığını da hatırlatan Yılmaz, `Dünyanın hiçbir yerinde `ceketimi satar yine de çocuğumu okuturum` söylemi yoktur. Türkiye`de bu vardır. İnsan için esas olan çocukların iyi bir eğitimden geçmesini sağlamak. Eğer normal okullar iyi bir eğitim verirse, dersanelere gerek kalmaz` şeklinde konuştu.

Murat Dersanesi de kurbanlardan biri

Dershanecilik sektöründe yaşanan sıkıntının kurbanlarından biri de Türkiye`nin en eski özel dershanelerinden olan Murat Dershanesi oldu. İstanbul Başakşehir`deki şubesini bir süre önce Final Dershanesi`ne devreden Murat Dershanesi`nin kurucusu Feridun Farımaz, kira başta olmak üzere artan maliyetleri karşılayamayınca Bakırköy Şubesi`ni de tasfiye etti. Farımaz, mevcut 200 civarındaki öğrencisini de Yavuzlar Dershanesi`ne devretti. Bir başka kapanan dershane ise Kapasite Dershanesi oldu. Bu dershanedeki öğrenciler de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü`nün talimatıyla başka dershanelere dağıtıldı.

Kaçak dershane sayısı bini buldu

Dershane sektörü zorlayan bir başka konu ise kaçak dershaneler. Sektör temsilcileri 200`ü Ankara`da olmak üzere Türkiye`de bine yakın kaçak dershanenin olduğunu belirtiyor. İsim hakkını satarak kendi tabelası altında faaliyet gösteren zincir dershanelerin sayısı ise 700`e ulaşıyor. İsim hakkı satışı yoluyla sektörde adeta franchising uygulamasının başlaması ve tarikat dershanelerinin giderek artması önemli sorunlar olarak ortada duruyor.

Kaynak : http://www.tumgazeteler.com
Diğer Haberler & Duyurular