İl il, ilçe ilçe, aradığınız tüm dershaneler ve eğitim hizmetleri...
Ara
Haberler & Duyurular
Dershane Öğretmeni Mutsuz.
Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, dershane öğretmenlerinin eğitim emekçileri arasında yer aldıkları halde görmezden gelinen bir kesim olduğunu belirterek, "Dershanelerde çalışan arkadaşlarımız maalesef çok mutsuz" dedi. Milli Eğitim Bakanlığı`nın (MEB) istihdam politikalarının işsizliğe mahkûm ettiği binlerce öğretmen adayı ve işsiz öğretmenin, çareyi dershanelerde aradığını anlatan Dinçer, 2007 verilerine göre dershanelerde çalışan öğretmen sayısının 50 bini bulduğunu söyledi.

Dinçer, "Ankara ve Mersin`de dershane öğretmenlerine yönelik olarak gerçekleştirilen iki ayrı araştırma, bu sektördeki öğretmenlerin durumunu açıkça gözler önüne sermiştir. Mersin`de Milli Eğitim Bakanlığı okullarında çalışan bir grup kadrolu öğretmen ile dershane öğretmenlerine uygulanan anket, dershane öğretmenlerinin mesleki ve duygusal tükenmişlik düzeylerinin çok daha yüksek olduğunu göstermiştir. Ankara`da araştırmaya katılan öğretmenler, çalışma koşullarını muz kabuğu piyasası olarak nitelemişlerdir. Yani her an işten çıkarılma endişesi yaşamaktadırlar. Öte yandan, araştırmalar dershane öğretmenliği koşullarının cinsiyete göre farklılaştığını ve kadınların koşullarının daha olumsuz olduğunu göstermiştir" diye konuştu.

ÖĞRETMENLER NE DİYOR?

18 yıldır dershanelerde öğretmenlik yapan Çetin Akarsu, geçtiğimiz dönem işten atıldı. Çalıştığı özel dershanede Tarih Bölüm Başkanı olarak görev yapan Akarsu, dershane patronunun "Maaşlar yüksek. Artık sizinle çalışmayacağız" demesi üzerine uzun yıllar sonra işsiz kaldığını kaydetti. Akarsu, işe dönmek ve kıdem tazminatı almak için hukuksal süreci başlattığını belirterek, dershane öğretmenliğinin sorunlarını şöyle anlattı:

"Dershane öğretmenleri son yıllarda çok büyük hak kayıplarına uğradı. Bunun nedeni, yeni üniversite mezunlarının komik ücretlerle öğretmenlik yapmayı kabul etmek zorunda kalmasıdır. Sadece yemek, yol parasına çalışan öğretmenler buldu dershane piyasası. Rekabet hızla yayıldı. Dershane alanında örgüdü bir şekilde karşı duruş sergilemek olanaklı olmadı. Bunun yerine rekabet ortamı yaratıldı. Uzun saatler boyunca düşük ücrete çalışan öğretmenlerin verimi de azaldı. Benim işten atıldığım süreçte bir yeni uygulama daha yaptılar. Sözleşme döneminde öğretmenlere 500 YTL eksik ücretle sözleşme imzalattılar. Eskiden dershane öğretmenleri arabalarının markasının ne olacağını tartışırken, şimdi geçim derdine düştü"


3.2 MİLYAR DOLARLIK PAZAR

Eğitim Sen`in yaptığı bir araştırma dershane sektörünün ne kadar karlı olduğunu ortaya koydu. Türkiye`de sadece üniversite sınavına hazırlık için dershanelere ödenen para 3.2 milyar doları buluyor. Bir öğrencinin dershaneye gitmek için harcadığı tutar i860 dolar dolayında. Eğitim Sen araştırmasında dershane sorununun çözümü konusunda şu öneri yapılıyor: "Öncelikli olarak yapılması gereken öğrencilerimizi sınav cenderesinden kurtarmaktır. İlköğretimden itibaren üniversiteye kadar yapılan sınavlarda çocuklarımız ve gençlerimiz resmen yarıştırılmakta, birbirleriyle rekabet etmeleri istenmektedir. Kapitalizmin dayattığı piyasacı eğitim anlayışının bir örneği olan bu durum derhal terk edilmeli, öğrencileri birbiri ile rekabet eden değil, onları geliştiren, çok yönlü bilgi ve beceri kazandırıcı nitelikli bir eğitim anlayışı benimsenmelidir. OKS ve ÖSS kaldırılmalıdır. Ancak bu şekilde eğitimdeki dershane hâkimiyeti de son bulacaktır."Kaynak:Birgün
Diğer Haberler & Duyurular